رنگ فرازپیشه

مرکز پخش رنگ فرازپیشه

شگفتی دنیای رنگ ها و تاثیر آن در هستی، جزء تأثیر گذاری در زندگی آدمی است. همچنین نقش اساسی در برقراری ارتباط میان انسان و جهان پیرامون ایفا می کند . هر کدام از رنگ ها باتوجه به خواص شان کاربرد های متفاوتی دارند؛ مثلاً در تبلیغات، دکوراسیون منزل، حفاظت و عایق کردن، تیپ و استایل، طراحی و… هر کدام به‌ گونه ‌ای مورد استفاده قرار می‌ گیرند. رنگ فرازپیشه کلکسیونی از رنگهای متفاوت را خلق و تولید نموده و محیطی زیبا را برایتان به ارمغان می آورد.

در این مقاله به موارد زیر پرداخته شده‌است:

 • تعریف کلی از رنگ
 • انواع رنگ ها
 • عناصر تشکیل‌دهنده رنگ چیست؟
 • رنگ چگونه تشکیل می‌ شود؟
 • تاریخچه رنگ
 • روانشناسی رنگ ها و کاربرد آن‌ها در زندگی انسان چیست؟
 • رنگ فرازپیشه
 • سخن پایانی
رنگ فرازپیشه
رنگ فرازپیشه

 رنگ چیست؟

می ‌دانیم که نور سفید (نور خورشید) با عبور از منشور به نور های قابل رویتی تبدیل می‌ شود که به‌ طور کلی دارای سه رنگ اصلی قرمز و زرد و آبی است. هر کدام با ترکیب شدن در دیگری، رنگ جدیدی را به‌ وجود می‌ آورد؛ همانند ترکیب رنگ آبی با زرد که رنگ سبز را پدید می ‌آورد.

اما برخی از رنگ ها زمانی که باهم ترکیب می شوند، یکدیگر را خنثی می ‌کنند و رنگ سفید ایجاد می کند که به آنها رنگ های مکمل می گویند. همچنین هر کدام از رنگ ها دارای طول موج مخصوص به‌ خود هستند. رنگ ها دارای رنگدانه‌ های طبیعی هستند. با ترکیب رنگ سفید می‌ توان رنگدانه ‌ها را ‌کم‌ رنگ‌ تر و با ترکیب رنگ سیاه می‌ توان رنگدانه‌ ها را پر ‌رنگ‌ تر کرد؛ همانند ایجاد رنگ زرشکی که از ترکیب رنگ قرمز و مشکی است. این‌گونه است که می توان رنگ ها را تغییر داد. در ادامه مطلب به جزئیات بیشتری در این‌ باره خواهیم پرداخت.

انواع رنگ ها

هنگامی که سلول های گیرنده نور در چشم طیف های مختلف نور را دریافت می کنند، شدت نوری که دریافت می شود سبب ایجاد رنگ و انعکاس های مختلف می شود که در همین خصوص، نیوتن با عبور نور از منشور، متوجه ایجاد نورهای اصلی گردید و متعاقب آن ترکیب رنگهای متفاوت و خنثی را کشف کرد.

رنگ ها در هوا، زمین و دریا قابل رویت هستند، چرا که نور در تمام هستی پراکنده است و برخورد آن با اجسام بسته به سختی و نوع آنها سبب ایجاد طیف های مختلف ایجاد می گردد. وجود رنگدانه ها نیز در این پدیده تاثیرگذار است.

بشر با الهام از این طیف ها، رنگ های طبیعی و کاربرد عصاره بعضی گیاهان، در پی ساخت و تولید رنگ با استفاده از مواد موجود در جهان هستی توانسته تقریبا طیف های رنگی نسبتا زیادی را تولید نموده و در تهیه پوشاک، زیباسازی محیط، جلوگیری از اکسیداسیون و اصطلاحاً زنگ زدگی برخی فلزات مانند آهن، آن ها را به کار گیرد. همچنین رنگدانه ها ثبات و کیفیت بالا داشته و این مورد سبب گردیده که دست بشر آثار هنری و صنعتی شایان توجهی را بوجود آورد که در تقویت روحیه و آرامش روانی افراد تاثیر بسزایی دارد.

رنگ ها به صورت کلی به دو دسته گرم و سرد تقسیم می‌ شوند.

رنگ های سرد: رنگ بنفش، آبی و سبز جزو دسته رنگ های سرد هستند که باعث ایجاد آرامش در فرد و در مقابل به همان میزان می‌توانند موجب احساس غم شوند.

رنگ های گرم: رنگ های قرمز، زرد و نارنجی جزو این دسته از رنگ ها هستند. این طیف رنگی موجب آسایش، عصبانیت و افزایش اشتها می‌ شود. در بخش روانشناسی رنگ ها به ویژگی ‌های هر کدام مفصل‌ تر خواهیم پرداخت.

روند ساخت انواع رنگ

عناصر تشکیل‌ دهنده رنگ ها معمولاً رنگدانه ‌ها، رزین، پرکننده، حلال و مواد افزودنی هستند. حال با هرکدام از این عناصر بیشتر آشنا خواهیم شد.

رنگدانه‌ ها: رنگدانه در رنگ‌ سازی، ایجاد فام رنگ، کنترل براقیت و ایجاد قدرت پوشانندگی به‌ کار برده می ‌شود.

رنگدانه ها در رنگ‌ سازی برای رنگی نمودن محصول نهایی به‌ کار می ‌روند، که می‌ تواند معدنی باشند یا به شیوه شیمیایی ساخته شده باشند؛ یعنی به دو دسته‌ی معدنی و آلی تقسیم می ‌شوند.

رزین: رزین نگهدارنده ذرات رنگدانه در کنار هم، عامل چسبندگی رنگ به سطوح و همچنین ایجاد محمل برای مجموعه اجزا است. رزین عامل اصلی و مهمی در تولید رنگ ها است، که براساس ساختار مولکول نام‌ گذاری می‌ شود  و این نام‌گذاری به محصول نهایی نیز انتقال می یابد.

رایج‌ ترین رزین ‌های مبتنی بر حلال در زمینه ساختمان، عبارت اند از: رزین ‌های آلکیدی (رنگ های روغنی) که معمولا به عنوان رنگ فلز مورد استفاده قرار می‌ گیرند. اولین محصول تولیدی از رزین‌ ها، پرایمر ها می ‌باشند، که بسیار ساده  ساخته می ‌شوند و معمولاً در رنگ آمیزی ‌ها به‌ عنوان آستری به‌ کار می ‌روند تا علاوه بر نفوذ، اتصال بین رنگ و سطح را استقامت بخشند.

پرایمر های اکریلیکی امروزه در بازار به دو گونه ‌ی پرایمر اکریلیکی نفوذی و پرایمر پوششی در دسترس هستند. با توجه به رزین مورد استفاده، رنگ ها به ‌صورت زیر تقسیم می ‌شوند:

 • رنگ های پایه روغن
 • رنگ های پایه حلال
 • رنگ های پایه آب
 • رنگ های پایه الکل
 • رنگ های پایه رزین اپوکسی و…

پرکننده: در رنگ‌ سازی و یا تولید رنگ انواع پرکننده‌ ها مانند: کربنات کلسیم، کائولین، میکا، تالک و باریت و… با کاربرد های گوناگونی استفاده می ‌گردد.

حلال: حلال به عنوان یک حمل‌کننده رنگدانه ‌ها و رزین عمل می کند ، که ممکن است آب، معدنی یا آلی باشد.

مواد افزودنی: برای افزایش خواصی همچون: سهولت قلم ‌خوری، مقاومت در برابر خراش، مقاومت در برابر کپک، خشک شدن و مقاومت و … از افزودنی ‌ها استفاده می‌ شود . در حال حاضر استفاده از افزودنی ها در رنگ ‌سازی بسیار توسعه یافته است. بعضی از افزودنی ها برای اصلاح خواص فیلم خیس کاربرد دارند، مانند لولینگ ایجنت‌ ها که برای بهبود یک دست شدگی استفاده می‌ شود .

فرآیند تولید رنگ

تولید رنگ طی ۵ مرحله انجام می‌ شود :

۱. وزن کردن دقیق مواد

۲. آماده ‌سازی پایه رنگ

۳. مخلوط کردن مواد

۴. تولید محصول نهایی و انجام آزمایش در آزمایشگاه

۵. بسته ‌بندی محصول

عناصر تشکیل‌ شده اندازه‌ گیری و وزن می‌ شوند. رنگدانه ‌های بعدی افزوده می شوند. این پودر های كوچک متمرکز می‌ شوند و توده ‌هایی را تشکیل می‌ دهند و توسط رزین و مواد افزودنی که مانع چسبیدن آن‌ ها به یکدیگر می‌ شود، ترکیب می شوند.

از میکسر برای پراکندگی و ترکیب رنگدانه‌ ها استفاده می ‌کنند. در مرحله بعد حلال، رزین و مواد افزودنی در وان بزرگی ترکیب می‌ شوند. در صورت نیاز، مواد افزودنی نهایی در این مرحله افزوده می‌ شود . محصول نهایی آزمایش می‌ شود  و قبل از تولید، مواد مورد آزمایش قرار می ‌گیرند. پس از حصول اطمینان از اینکه مواد به اندازه ‌های کافی مخلوط شده اند؛ ویسکوزیته، براقیت، استحکام رنگ، زمان خشک شدن و ظاهر کلی بررسی می‌ شود . پس از آماده شدن محصول، می‌ توان آن را بسته ‌بندی کرد. در نهایت کار، دو نمونه گرفته می‌ شود  که یکی به‌ عنوان نمونه حفظ شده برای دفعات بعدی نگهداری می‌ شود  و دیگری برای نمونه بازرسی نهایی است.

نمونه نهایی، برای تضمین رعایت استاندارد ها استفاده می‌ شود. در نهایت پس از تکمیل نمونه نهایی، زمان ارسال آن فرا ‌می ‌رسد. برای ساده‌ ترین شکل رنگ ها می‌ توان، لاک را مثال زد که لایه ‌ای را با تبخیر حلال تشکیل می‌ دهد.

فروش رنگ فرازپیشه
فروش رنگ فرازپیشه

روانشناسی رنگ ها و کاربرد آن ‌ها در زندگی انسان

بهتر است بدانید که، چشم انسان توانایی متمایز کردن دو میلیون رنگ از یکدیگر را دارد. و بینایی یکی از مهم ترین حواس آدمی است که موجب جمع‌ آوری اطلاعات از محیط پیرامون می‌ شود. درست است که ما با چشم رنگ ها را تماشا می‌ کنیم، اما این رنگ ها چنان در روح ما اثر می‌ گذارند که موجب تغییر رفتار هم می‌ شود. حال می خواهیم به ‌صورت مختصر با تاثیر هر رنگ در روان و رفتار انسان آشنا شویم.

رنگ سبز: ویژگی درمانی این رنگ آرام کننده، بهبود تعادل توانایی، افزایش هضم، حفظ صلح و آرامش درونی است. به همین علت در بیمارستان‌ ها و دکوراسیون از این رنگ بسیار استفاده می‌ شود. افرادی که از این رنگ زیاد استفاده می‌ کنند؛ شخصیت مثبت و با اراده دارند. استفاده زیاد از حد از این رنگ باعث رکود می‌ شود .

رنگ آبی: این رنگ موجب آرامش،‌ اعتماد، امنیت و کم‌ کننده اشتها است. افرادی که به رنگ آبی علاقه دارند به دنبال صداقت هستند و معمولا درون ‌گرا می‌باشند. استفاده زیاد از حد از آن موجب سردی و یاس می‌ شود .

رنگ قرمز: قرمز رنگ تحریک‌ کننده ‌ای است که موجب افزایش فشار خون و ضربان قلب می‌ شود. قرمز نمادی از عشق، هیجان، صمیمیت و… است. افرادی که به این رنگ علاقه ‌مند هستند معمولا زود جوش  و عجول هستند. و استفاده مکرر از آن موجب بروز پرخاشگری می‌ شود. ویژگی های درمانی قرمز عبارتند از: بهبود کسالت، بهبود تمایلات جنسی، تحریک سیستم عصبی و…

رنگ زرد: رنگ شادی و روشنی است، و موجب افزایش در تمرکز و متابولیسم بدن می‌ شود. استفاده مکرر از رنگ زرد می ‌تواند زننده باشد. علاقه‌مندان رنگ زرد، افرادی بلند پرواز، اجتماعی و شوخ و در تکاپوی هستند. از ویژگی درمانی آن می‌ توان درمان یبوست، تحریک سیستم گوارش و عصبی، افزایش اعتماد به نفس و بهبود تفکر را نام برد.

رنگ نارنجی: این رنگ زیبا موجب خوش‌ بینی در افراد می‌ شود. نفوذ به علاقه ‌مندان این رنگ سخت است؛ اگر چه همواره خوش‌ رفتار‌اند. این رنگ برای ذخیره انرژی، بالا بردن اشتها، کمک به جذب کلسیم و… حفظ سلامت بدن استفاده می شود.

 

کارخانه رنگ فرازپیشه

رنگ فرازپیشه با بیش از ۴۰ سال فعالیت مداوم خود در تولید محصولات باکیفیت، توانسته جلب اعتماد و رضایت مشتری که بزرگ ترین سرمایه است، را به‌ همراه داشته باشد. شرکت رنگ فرازپیشه در تمام نقاط ایران با نمایندگی‌ های فعال، افراد حرفه ‌ای در زمینه فروش و با ارائه رنگ های باکیفیت و عالی در خدمت‌ رسانی به مردم حاضر است. شما می‌ توانید برای مطلع شدن از قیمت رنگ فرازپیشه و همچنین پخش رنگ فرازپیشه سخن پایانی این مطلب را مطالعه فرمایید.

پخش رنگ فرازپیشه
پخش رنگ فرازپیشه

سخن پایانی

 

همان ‌طور که می ‌دانید، امروزه بر خلاف زمان ‌های قدیم که از مواد طبیعی به ‌عنوان رنگ استفاده می‌ شد، تولید رنگ منوط به برخی از مواد صنعتی و طی فرآیند های بسیاری تولید می‌ شود. این رنگ ها هستند که به هر چیزی جانی تازه و جلوه ‌ای زیبا می ‌بخشند. برای زیبا کردن جلوه‌ی زندگی تان ما به شما رنگ فرازپیشه را پیشنهاد می‌ دهیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر از پخش عمده رنگ فرازپیشه و خرید مستقیم رنگ فرازپیشه به سایت مولتی رایان مراجعه نمایید.